Na czym polega szlamowanie komina?
Prawidłowe odprowadzanie spalin uzależnione jest od drożności i szczelności kanałów kominowych. Trudne warunki eksploatacji oraz lata użytkowania kominów sprawiają jednak, że przewody są narażone na utratę przepustowości lub rozszczelnienie. W pierwszym przypadku rozwiązaniem problemu jest regularne czyszczenie i udrażnianie kominów. W drugim z kolei remedium na ulatniające się spaliny może być montaż wkładu kominowego lub tzw. szlamowanie. Czym jest ten proces?
Co kryje się pod pojęciem szlamowania kominów?
Szlamowanie komina to nic innego jak precyzyjne uszczelnienie tuż po usunięciu większych zanieczyszczeń. Polega na dokładnym odśrodkowym tynkowaniu przewodu przy zastosowaniu specjalnej masy uszczelniającej. Cały proces renowacji ma na celu wypełnienie rozszczelnień, przez które mogłyby ulatniać się niebezpieczne dla zdrowia i życia efekty uboczne spalania. Szlamowanie, mimo że dotyczy nałożenia dodatkowej warstwy zabezpieczającej przewód od wewnątrz, nie ogranicza ogólnej przepustowości komina. Jest zatem nieinwazyjną metodą uszczelniania kominów, która umożliwia bezpieczną eksploatację kanałów kominowych przez kolejne lata.
Jaki uszczelniacz znajduje zastosowanie podczas szlamowania?
Masa uszczelniająca wykorzystywana podczas szlamowania kominów to silikatowy produkt o restrykcyjnie określonych parametrach, który sprawdza się w wymagających warunkach. Przede wszystkim doskonale znosi wysokie temperatury i działanie toksycznych związków. Poza tym cechuje się dobrą przyczepnością, przez co stosunkowo łatwo się go rozprowadza. Po nałożeniu i wyschnięciu z kolei twardnieje i tworzy na wewnętrznej stronie komina odporną na ścieranie warstwę. Taka ochrona pozwala szczelnie wypełnić nawet duże ubytki, dzięki czemu istotnie przedłuża żywotność przewodu kominowego.