Jak wybrać wkład kominowy?
Wkład kominowy jest gotowym elementem prefabrykowanym, mającym istotne znaczenie w przedłużaniu żywotności naszego komina. Może być częścią systemów kominowych, które cieszą się ostatnio dużą popularnością lub stanowić doskonałą metodę na renowację starego komina murowanego. Wkłady kominowe zapewniają bezpieczne funkcjonowanie komory spalania i nie wymagają dużej ingerencji w konstrukcję budynku. Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy?
Sprawdź przekrój komina
Przy wyborze wkładu kominowego najbardziej istotna jest wielkość komina oraz jego przekrój. W sytuacji, gdy wielkość naszego komina jest zbyt mała – można go powiększyć za pomocą techniki frezowania. Ze względu na przekrój, wkłady kominowe dzielą się na: okrągłe, owalne i prostokątne. Warto mieć na uwadze, że ich zastosowanie – wbrew pozorom – nie jest zgodne z nazwą. Wkłady okrągłe bowiem przeznaczone są do kominów o przekroju prostokątnym, a wkłady owalne stosujemy w przekrojach kwadratowych. Z kolei wkłady prostokątne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie przekrój kanału dymowego jest niewielki i żaden inny wkład nie pasuje.
Wybierz rodzaj paliwa i stali
Wybór wkładu kominowego ze względu na rodzaj użytej do jego produkcji stali jest uwarunkowany rodzajem paliwa. Wkłady kominowe produkowane są z trzech rodzajów stali: żaroodpornej, kwasoodpornej oraz łączącej oba wymienione typy. Wkłady żaroodporne rekomendowane są do instalacji grzewczych, zasilanych materiałami drewnopochodnymi – drewnem lub pelletem. Wkłady kwasoodporne stosuje się natomiast w instalacjach gazowych oraz kotłach olejowych. Z nierdzewnej stali kwasoodpornej produkowane są również elastyczne wkłady kominowe. Z kolei wkłady ze stali kwasoodpornej i żaroodpornej wykorzystuje się w przypadku kotłów węglowych oraz zasilanych materiałami węglopochodnymi i ekogroszkiem. Wkłady te są najbardziej wytrzymałe i całkowicie odporne na działanie kwasów i gwałtowne zmiany temperaturowe. Wkłady mogą być również jednościenne oraz dwuścienne z powłoką izolacyjną. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany wkład kominowy gwarantuje szczelność przewodu kominowego.
Zobacz również: Jak przebiega montaż wkładu kominowego?