Jak przebiega montaż wkładu kominowego?
Zadaniem wkładu kominowego jest zabezpieczenie przewodu kominowego przed uszkodzeniem i poprawne odprowadzanie spalin. Montaż wkładu jest niezbędny zwłaszcza w starych budynkach, w których zaprawa spomiędzy cegieł w kominie wykruszyła się przez lata, a sam komin stał się nieszczelny. Przypadki, gdy montaż wkładu jest wymagany, określają przepisy prawa budowlanego.
Montaż wkładu kominowego krok po kroku
Montaż wkładu kominowego rozpoczyna się od oceny drożności kanału ceglanego, a w razie potrzeby – jego dokładnego oczyszczenia. Fachowcy sprawdzają też, jak kanał przebiega wewnątrz komina. Ustalają między innymi, czy nie ma nim zwężeń lub załamań. Po oględzinach dobierają odpowiedni wkład dla danego komina. Biorą przy tym pod uwagę materiał, z jakiego jest on wykonany, możliwość dopasowania go do załamań w kominie, oraz kształt przekroju (okrągły lub owalny). Gdy zostanie wybrany, zaczyna się właściwy montaż wkładu kominowego. Najczęściej wykonuje się go od strony dachu. Specjaliści opuszczają kolejne elementy wkładu, używając napiętej liny. Kluczowe jest umieszczanie ich tzw. mufą do góry, aby zapobiec wyciekaniu na zewnątrz powstających w przyszłości skroplin. Wkład, jak łatwo można się domyślić, musi być podłączony do pieca. W tym miejscu instaluje się tzw. trójnik. Przy okazji montażu wkładu specjaliści wykują też na niego otwór w ścianie, jeśli nie zostało zrobione to wcześniej. W dolnej części wkładu znajduje się wyczystka, którą raz na jakiś czas należy opróżnić, oraz zbieracz skroplin, który zapobiega dostaniu się skroplin do pieca. Ostatnim etapem montażu wkładu kominowego jest założenie na jego szczycie daszka kominowego lub tzw. strażaka. Ich zadaniem jest z kolei ochrona wkładu przez zjawiskami pogodowymi, głównie przed deszczem i silnymi podmuchami wiatru.
Wkład kominowy a bezpieczeństwo
Tylko szczelny komin gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania pieca mieszkańcom domu. Dlatego nie warto szukać złudnych oszczędności, tylko zlecić montaż wkładu kominowego doświadczonym specjalistom.
Zobacz również: Kwasoodporne wkłady kominowe – charakterystyka