Czym jest uszczelnianie komina?
Każdy komin potrzebuje przeglądu raz na jakiś czas. Dlaczego? Zwłaszcza w starych domach tynk między cegłami wykrusza się i doprowadza do nieszczelności komina. Nieszczelny komin przepuszcza szkodliwe substancje, takie jak na przykład dwutlenek węgla do domu. A to może skończyć się tragedią: zatruciem mieszkańców lub pożarem. Dlatego czasami należy zamówić kominiarza, który wykona dla nas uszczelnianie komina. Jak się je przeprowadza?
Metody uszczelniania komina
Metod na uszczelnienie komina jest kilka. Najlepszą z nich wskaże kominiarz, po dokładnej ocenie stanu naszego komina. Jedną z nich jest szlamowanie przewodu kominowego. Polega ono na wlewaniu do komina masy uszczelniającej, przez co komin przybiera kształt tuby. Drugą metodą jest zamontowanie w kominie wkładu kominowego, przeważnie ceramicznego lub stalowego. Do jego zamontowania niezbędne jest najpierw frezowanie komina, które poszerzy jego prześwit. Wkład umożliwia skuteczne odprowadzanie spalin z komina. Inną metodą uszczelniania kominów jest zamontowanie wkładów rozprężnych, które przylegają ściśle do ścian. Każda z tych metod ma jeden główny cel: zapewnić mieszkańcom domu bezpieczne użytkowanie komina.
Po czym poznać, że nasz komin potrzebuje uszczelnienia?
Nieszczelny komin daj o sobie znać na różne sposoby. Jednym z objawów nieszczelności komina są ciemne plamy pojawiające się na ścianach lub suficie. Innym objawem mogą być uporczywie pękające tynki w pomieszczeniach. Czasami komin, który jest nieszczelny wydaje przykre zapachy, odczuwalne w całym domu. Najczęściej objawy te występują w starych odmach jednorodzinnych, w których kominy po prostu zużywają się przez lata. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy nasz komin jest szczelny, bezzwłocznie wezwijmy kominiarza, by ocenił jego stan. Tragedie, o których słyszymy co i rusz w mediach wynikają właśnie z zaniedbań mieszkańców domów, którzy nie poświęcili wystarczająco dużo uwagi niepoprawnie działającemu kominowi i nie wezwali fachowca na czas.
Zobacz również: Co robią współcześni kominiarze?