Czym jest gracowanie komina?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości jest regularna kontrola przewodów kominowych. Takich przeglądów nie dokonuje się jednak samodzielnie. Mogą je przeprowadzać wyłącznie mistrzowie fachu kominiarskiego, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem. Kominiarze nie tylko weryfikują drożność kominów, ale także czyszczą przewody, w razie potrzeby je uszczelniają oraz montują wkłady kominowe. W ofercie zakładów kominiarskich często pojawia się też usługa tzw. gracowania przewodów kominowych. Co się pod nią kryje i na czym polega?
Co oznacza gracowanie kominów?
Gracowanie to czynność, którą często wykonuje się w ramach renowacji lub naprawy kominów. Oznacza dokładne, mechaniczne czyszczenie wyjątkowo zasmolonych przewodów dymowych. Ma na celu usunięcie zalegających w nich zanieczyszczeń, które uniemożliwiają prawidłowe odprowadzanie spalin. Zbitki sadzy i smoły w kominie powodują niedrożności oraz przyspieszają niszczenie przewodów. Ich nagromadzenie poważnie zagraża też bezpieczeństwu domowników. Łatwopalna sadza może się zapalić, a brak drożności komina prowadzi do cofania się spalin, w efekcie czego wzrasta ryzyko zaczadzeń. Zapobiec takim scenariuszom może tylko regularne czyszczenie kominów, które powinno się zlecać kominiarzom nie rzadziej niż raz w roku.
Na czym polega gracowanie komina?
Kominy czyści się i udrażnia przy wykorzystaniu różnych metod. W przypadku gracowania mistrzowie fachu kominiarskiego wykorzystują do tego specjalne narzędzie, nazywane gracarką lub też głowicą frezującą. Gracarkę stopniowo opuszcza się przez wlot komina, a ona wprawiona w ruch obrotowy, usuwa przylegające do przewodów zanieczyszczenia. Co ważne, dobrze radzi sobie z twardą i szklistą sadzą, przy której często zawodzą inne narzędzia. Dzięki temu gracowanie uznaje się za skuteczny sposób udrażniania nawet najbardziej zanieczyszczonych kominów, których eksploatacja bez podjęcia odpowiednich działań może być naprawdę groźna.