Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów?
Frezowanie kominów nazywane jest inaczej rozwiercaniem. To jedna z metod renowacji kanałów dymowych oraz skuteczny sposób na powiększenie ich przekrojów poprzecznych. Prawidłowo zbudowany komin powinien zapewnić właściwie funkcjonowanie naturalnego ciągu. Jest to szczególnie istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo jego użytkowników, ale również dla optymalnej pracy kotła lub kominka. Z tego powodu warto wiedzieć, na czym polega frezowanie kominów i kiedy należy je wykonać.
Czym jest frezowanie kominów?
Frezowanie kominów polega na rozwiercaniu przewodów kominowych w celu poprawy ich drożności, wykorzystując specjalistyczny sprzęt i wiertła o odpowiedniej średnicy. Umożliwia dostosowanie przewodów kominowych o wąskim przekroju do urządzeń grzewczych, wymagających większego prześwitu. Jest to działanie bezinwazyjne, ponieważ odbywa się bez rozbierania przewodu kominowego. Pole powierzchni czynnej przekroju poprzecznego można powiększyć o 1/3 szerokości cegły, nie naruszając przy tym statyki komina. Jest to operacja często wykonywana w starym budownictwie. Dawniej wykonywano otwory o przekroju 140×140 mm, które są zbyt małe dla obecnie montowanych pieców gazowych i olejowych. Frezowanie daje możliwość powiększenia ich średnicy do 22 cm.
Zgodnie z prawem budowlanym, usługę frezowania może wykonać tylko osoba, posiadająca uprawnienia mistrza kominiarskiego. Frezowanie kominów jest możliwe tylko, gdy kanał dymowy wykonany został z cegły oraz wybudowany bez dużych skosów i załamań. Kominiarz, wykonujący usługę frezowania, musi mieć również dostęp do wylotu komina. Frezowania nie trzeba wykonywać na całej długości komina, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty renowacji. Po wykonaniu frezowania, w kanale dymowym obowiązkowo montuje się wkład kominowy. Proces frezowania trwa od kilkudziesięciu minut do trzech dni.
Kiedy należy wykonać frezowanie kominów?
Frezowanie kominów należy przeprowadzić w celach renowacyjnych, jeżeli czyszczenie kominiarskie nie przyniosło spodziewanych efektów lub wystąpiły zaniedbania w procesie konserwacji przewodu kominowego. Kominiarz powinien przeprowadzić frezowanie również wówczas, gdy doszło do rozszczelnienia komina. Może o tym świadczyć wyczuwalny zapach dymu lub swąd, wykwity na ścianie, dostawanie się dymu do pomieszczeń, zbieranie się osadów smolnych przy wylocie komina albo pojawianie na kominie brązowych plam. Operacja będzie niezbędna również przy nadmiernym odkładaniu się sadzy wewnątrz komina. Frezowanie kominów wykonujemy także wtedy, gdy przekrój komina jest niedostosowany do instalacji grzewczych. Zbyt mały przekrój będzie powodował osmolenia wnętrza pieca i niebezpieczne zadymienie kotłowni, co może być groźne nie tylko dla zdrowia użytkowników, ale również dla samej konstrukcji komina i urządzeń grzewczych.
Zobacz również: Metody poszerzania kominów