Na czym polega renowacja komina?
Eksploatacja kominów wiąże się z niezbędnymi zabiegami konserwacyjnymi, którym trzeba poddawać przewody kominowe. Tylko regularna kontrola stanu technicznego zapewni bezawaryjne funkcjonowanie naszego komina i wykaże ewentualne uszkodzenia. Intensywne oddziaływanie czynników atmosferycznych może prowadzić do pęknięć lub smolistych osadów. To pierwsze symptomy świadczące o tym, że należy przeprowadzić renowację komina.
Czyszczenie i kontrola szczelności komina
Pierwszymi etapami w procesie renowacji komina jest czyszczenie przewodu kominowego oraz dokładnie sprawdzenie jego szczelności. Czyszczenie polega na usunięciu zanieczyszczeń, które gromadzą się we wlocie kominowym – zwłaszcza popiołów i sadzy. Doświadczony kominiarz nie tylko precyzyjnie wyczyści wlot kominowy, ale również sprawdzi szczelność jego ścianek i stan techniczny elementów wewnętrznych. Sprawdzenie szczelności przewodu kominowego można wykonać samodzielnie, jednak rekomenduje się skorzystanie z usług kominiarskich w celu zapewnienia najwyższej jakości i poziomu bezpieczeństwa. Kontrola szczelności polega na rozpaleniu pieca i chwilowym zakryciu wlotu komina. W tym czasie sprawdzamy, czy z kanałów wentylacyjnych nie wydostaje się dym – jeżeli nic nas nie zaalarmuje, to znaczy, że przewód kominowy jest szczelny.
Naprawa uszkodzeń komina i próba końcowa
Przed przystąpieniem do naprawy potencjalnych usterek, należy je precyzyjnie określić. W przypadku starych kominów murowanych, naprawa uszkodzeń zazwyczaj będzie się wiązać z zamontowaniem wkładu kominowego, dostosowanego do wykorzystywanego materiału opałowego. W sytuacji, w której przekrój komina jest zbyt mały (co często zdarza się w starszych kominach), należy go powiększyć i wyrównać. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem czynność tą mogą wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowani w tym celu specjaliści. Skomplikowanych napraw kominów nie wolno przeprowadzać samodzielnie. Bardzo istotna jest renowacja zewnętrznych elementów kominowych, czyli tych, które widoczne są ponad dachem. Części te są szczególnie narażone na niesprzyjające warunki pogodowe, dlatego częściej wymagają podejmowania czynności naprawczych. Jeżeli ta część komina jest otynkowana, sprawdźmy, czy tynk nie uległ ukruszeniu. W przypadku odpadania tynku, należy pozbyć się starej powłoki i nałożyć nową, przy użyciu specjalnych preparatów gruntujących oraz mrozoodpornych. Zamiast tynku, zewnętrzne elementy komina można zabezpieczyć płytkami ceramicznymi, dużo bardziej niż tynk odpornymi na warunki atmosferyczne. Do ochrony wystających części komina stosuje się specjalne daszki, nakładki oraz czapy. Renowacja kominów obejmuje również poprawki blacharskie części zewnętrznych. Ostatnią fazą renowacji komina jest próba końcowa, a więc finalne sprawdzenie jakości wykonanych napraw. Kilkukrotnie rozpalamy piec i ponownie sprawdzamy szczelność komina, a także stan płytek lub nowej warstwy tynku. Może zdarzyć się również tak, że górna część komina jest w tak złym stanie technicznym, że należy zainwestować w całkowicie nową konstrukcję. Zaleca się użycie w tym celu cegieł klinkierowych.
Zobacz również: Kiedy i jak naprawiać kominy?