Kiedy i jak naprawiać kominy?
Kiedy na ścianach komina pojawiają się pierwsze oznaki zniszczenia, powinien być on jak najszybciej naprawiony. Są to przeważnie czarno-brunatne plamy i postępujące spękania tynku. Może to spowodować zagrożenie pożarowe oraz być niebezpieczne dla życia ludzkiego. Naprawa komina jest też wskazana podczas wymiany kotła lub zastosowania innego paliwa niż dotychczas używanego. System kominowy musi być dopasowany do parametrów instalacji grzewczej.
Przyczyny uszkodzeń kominów
Powodów niszczenia kominów jest wiele. Pierwszy to błędy fachowców, którzy popełnili je na etapie wykonawstwa. Może to być używanie cegły dziurawki do budowy kominów lub nieprawidłowe wypełnienie spoin w murze kominowym. Zawilgocenie komina, a nawet zacieki wewnątrz domu są spowodowane nieszczelnościami, przez które wnika woda opadowa. Najszybciej ulegają destrukcji części kominów, wystające ponad dach oraz przewody umieszczone w chłodnych ścianach budynku. Niekorzystne warunki atmosferyczne źle wpływają na stan kominów. Naprawa jest konieczna w przypadku wymiany kotła grzewczego. Inaczej działają kotły na gaz, olej opałowy czy paliwo stałe. Powinno się dbać o regularne przeglądy kominiarskie oraz czyszczenie kominów. W innym wypadku sprawne funkcjonowanie kanałów może być zagrożone. Związki chemiczne, jakie osadzają się na ścianach komina, mogą również go niszczyć.
Na czym polega remont komina?
W przypadku zniszczenia przewodu kominowego na całej wysokości należy w jego wnętrzu umieścić specjalny wkład kominowy. Dzięki temu będzie można nadal korzystać z komina. Dobór i montaż powinien zostać wykonany przez profesjonalną firmę, która dysponuje odpowiednim sprzętem niezbędnym do przeprowadzania napraw kominów. Są sytuacje, w których trzeba zbudować nowy przewód, gdyż remont starego jest niemożliwy. Dodatkowy komin musi być starannie zaizolowany i będzie się znajdował na zewnątrz budynku, np. przylegał do domu. Na rynku są dostępne gotowe systemy kominowe, które są wykonywane z ceramiki lub stali. Ich montaż jest bardzo szybki. W przypadku odpadającego tynku z komina można poprawić trwałość zaprawy tynkarskiej. Stosuje się do tego specjalne preparaty oraz substancje poprawiające szczelność.
Zobacz również: Czyszczenie komina. Z kominiarzem, czy na własna rękę?