Uszczelnianie kominów we Wrocławiu – Oferta usług kominiarskich

> Uszczelnianie Kominow 2

Uszczelnianie kominów

Uszczelnianie komina to wszystkie działania, mające na celu zapobieganie jego zniszczeniom i przeciekaniu. Należy pamiętać, że przeciekać może nie tylko woda. Nieszczelny komin to zagrożenie przedostawania się do domu szkodliwych substancji, takich jak np. tlenek węgla.

Uszczelnianie kominów może przebiegać poprzez wykorzystanie elastycznego wkładu kominowego bądź sztywnego wkładu ceramicznego. Występują one w odmianach o różnych właściwościach oraz sztywności. Dobierane są ze względu na rodzaj stosowanego opału lub paliwa oraz typ budowy systemu kominowego. Wśród nich należy wyróżnić między innymi wkłady kominowe kwasoodporne i żaroodporne, a także ceramiczne. Doświadczone firmy kominiarskie pomogą w doborze odpowiedniego rodzaju oraz zajmą się montażem wkładu kominowego.

Uszczelnić komin można również poprzez poddanie go renowacji (w przypadku mniejszych ubytków) lub wykonać generalny remont systemu kominowego, który jest już eksploatowany dosyć długo i nosi pokaźne ślady zużycia. Takie w przypadku kominów starych, nieodnawianych, zaleca się wykonanie generalnego remontu.

Jednak najczęściej przy dosyć dużych zniszczeniach zaleca się wykonanie szlamowania komina. Polega ono na pokryciu kanałów wentylacyjnych i dymowych silikatową masą SKD. Jest to tworzywo odznaczające się odpornością na wysokie temperatury oraz ścieranie. Przed przystąpieniem do szlamowania, niezbędne jest usunięcie z jego wnętrza większych zanieczyszczeń, takich jak resztki cegieł, sadzę, gruz czy elementy zaprawy. W takim wypadku warto skorzystać z usługi frezowania komina. Niekiedy konieczne jest również ręczne czyszczenie oraz wypalanie sadzy. Następnie dokonuje się kontroli przekroju poprzez opuszczenie próbnika wzdłuż kanału kominowego, co ma na celu pomoc w lokalizacji potencjalnych zwężeń. Jeśli zostaną takowe wykryte, poddaje się je dalszej korekcie.

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie otworów kominowych przed wypłynięciem masy na zewnątrz. Następnie zwilża się kanały kominowe przy pomocy gąbki umieszczonej pomiędzy dwoma gumowymi płytami. Podnosi się ją do góry przy użyciu ręcznej windy linowej. W trakcie podnoszenia jej do strony wylotu, niezbędne jest regularne uzupełnianie masy uszczelniającej. W zależności od stopnia zużycia kanału kominowego, proces ten może być przeprowadzany kilkukrotnie. Uszczelnianie komina odbywa się w temperaturze powyżej 3°C. Po ok. 24 godzinach od zakończenia renowacji, system może być poddany do użytku, w zależności od temperatury otoczenia.

Masę uszczelniającą SKD wykorzystuje się przy renowacji systemów kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych w przedziale temperatur 200°C – 500°C. Nadaje się również do uszczelniania kanałów wentylacyjnych wykonanych z cegły bądź betonu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.