Czym się charakteryzuje ceramika izostatyczna?

> > Czym Sie Charakteryzuje Ceramika Izostatyczna

Czym się charakteryzuje ceramika izostatyczna?

Ceramika izostatyczna to nowoczesny materiał budowlany, o podwyższonych właściwościach w stosunku do ceramiki tradycyjnej. Ceramika izostatyczna jest bardziej wytrzymała mechanicznie, ma większą gęstość właściwą, a także niewielką wagę i pojemność cieplną. Coraz powszechniej jest wykorzystywana do budowania trójwarstwowych systemów kominowych, w których występują dodatkowo pustaki z keramzytu oraz izolacja w wełny mineralnej.

 

Właściwości ceramiki izostatycznej

Ceramika izostatyczna jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, ma dużą gęstość właściwą i charakteryzuje się małym rozrostem faz krystalicznych. Posiada również niewielką pojemność cieplną, jest lekka i łatwa w montażu, a dodatkowo nie poddaje się działaniu kondensatu. Doskonale nadaje się nie tylko do tworzenia nowych systemów kominowych, ale również do renowacji już istniejących. Ceramika izostatyczna jest zdecydowanie mniej podatna na pęknięcia, co ma istotne przełożenie na poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Jest odporna na wahania temperatur, ma niską nasiąkliwość i tym samym mniejszą porowatość niż tradycyjne wyroby. Jej nasiąkliwość może być nawet mniejsza niż 1%.

 

Proces produkcji ceramiki izostatycznej

Do produkcyjnych faz ceramiki izostatycznej zaliczamy przygotowywanie surowca, formowanie kształtek i wypalanie. Bardzo istotny jest również proces suszenia, który w przypadku ceramiki izostatycznej następuje przed formowaniem kształtek. Dzięki temu w materiale nie powstają mikropęknięcia, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej ceramiki. Nadaje to ceramice izostatycznej dużej wytrzymałości i szczelności. Właśnie z tego powodu można ją z powodzeniem wykorzystywać w systemach kominowych. Ceramika ta – zgodnie z nazwą – poddawana jest prasowaniu izostatycznemu. W przeciwieństwie do jednoosiowego prasowania tradycyjnego – w prasowaniu izostatycznym produkt jest ściskany równomiernie ze wszystkich stron. Jest to powodem, dzięki któremu można zniwelować tarcia mechaniczne i nadać ceramice izostatycznej jednolitą strukturę. Ściskanie odbywa się przy udziale bardzo wysokiego ciśnienia.